Udělal jsem extrakt otázek a odpovědí, které uvádí na svých stránkách Petr Vabroušek. Kdysi jsem si to pročítal a uvědomil jsem si, že tam Petr diskutuje témata, která často probíráme.
http://www.petrvabrousek.eu
Petr Vabroušek - Osobní údaje
Věk: 34
Vzdělání : Mgr. - Ekonomicko - správní fakulta MU Brno
Ing. - Fakulta managementu a ekonomiky UTB Zlín
Jazyky: anglicky, německy, trochu španělsky, rusky a francouzsky
Adresa: Brigádnická 483, 76302 Zlín-Malenovice
E-mail: petr@vabrousek.cz
Oddíl: Author Tufo Zlín
Stav: ženatý, syn Filip (* 20.7.1999)
Míry: 184cm, 75-80 kg
Hobby: rodina, cestování, jazyky, dobré jídlo, triatlon, dříve akvaristika a šachy
Strava a regenerace hlavně pro Jarka
Jaké využíváte metody regenerace?
V průměru jednou týdně chodím na kvalitní masáž, na cestách používám stimulátor Compex na stehna a lýtka. Zhruba jednou týdně navštěvuji i s manželkou a synem solnou jeskyni ve Zlíně a občas si dám dvacetiminutovou solnou koupel ve vaně. Vynikajícící je kryoterapie, ale bohužel nikde ve Zlíně není k mání a tak jsem ji dosud nevyzkoušel.
Jak při takovém závodním vytížení stíháte regenerovat?
Problém s regenerací nemám. Před i po závodě si vždy důkladně odpočinu. Především díky pravidelnému posilování nemívám příliš zničené tělo a odpočinková fáze nemusí být tak dlouhá. Problém tedy není nedostatek odpočinku (12 dlouhých triatlonů ročně přináší obrovské množství volných dnů), ale spíše s dostatkem čistě tréninkových týdnů. Alespoň nehrozí přetrénování…
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli byste mi mohl poradit, jak a co mám jíst na kole a při běhu na dlouhým triatlonu,dělám třetí sezónu triatlon,zatím jen xterru a krátký,ale chtěla bych ochutnat i dlouhej. Přečetla jsem knížky a pořád mi to neni sto pro jasný :-)
Systém stravování při dlouhém triatlonu lze vytvořit velmi jednoduše. Vycházíme ze zhruba 60g sacharidů za hodinu. V praxi to znamená každou hodinu na kole vypít půl litru iontového nápoje (u mě Isodrinx) a půl litru vody na zapití tyčinky (u mě Power Bike) nebo gelu (u mě Endurosnack). Gel a tyčku po hodině střídám. Na běhu pak točím sekvenci ionťák-kola-gel s vodou pořád dokola. Vše je potřeba odzkoušet v tréninku a v horku doplňovat solnými tabletami (já Anticramps). Hodně zdaru!
Dobrý den Petře, jestliže se má tělo naučit využívat při výkonu tuky, je nutné před a při objemovém tréninku vyloučit sacharidy, nebo jen do určité míry omezit?
Dobrý den. Není nutno ani záhodno tuky ze stravy vyloučit, ale zohlednit jejich časování. Trénink je nejlépe začínat alespoň 2 hodiny po jídle, kdy již hladina cukru v krvi není vysoká a po dobu zhruba jedné hodiny žádné nedodávat. Tukový metabolismus se rozjede a poté je již vhodné začít doplňovat i sacharidy (iontové nápoje, gely, tyčinky). Může to nastat po hodině i po dvou - podle trénovanosti a celkové délky tréninku. Výhodné je také využít v první hodině bez sacharidů tekutý L-carnitin.
Zdravím, chtel jsem se zeptat: Co jíst v průběhu intenzivního tréninku (6 ze 7 dnů 2-3h denně, 7. den méně). Jím tak 1,5x víc než dříve a stejně mám pořád hlad a tělesná hmotnost se mi častěji snižuje než zvyšuje. Zaroven me zajima, kolik u toho mam vypit minimalne tekutin?
Určitě patříš k několika málo šťastlivcům, kteří nemusí řešit problém s nadváhou! Na druhou stranu by tělo nemuselo dostávat vše co potřebuje k dokonalé regeneraci a růstu výkonnosti. Není to jen o množství, ale hlavně o kvalitě a maximálním využití vhodných doplňků. Základem je iontový nápoj v průběhu tréninku (např. Isodrinx) a regenerační nápoj po něm (např. Regener). V průběhu delšího tréninku na kole energetická tyčka (Powerbike), na běhu gel (Endurosnack). Dodáš-li tekutiny a energii už v průběhu tréninku, výrazně urychlíš regeneraci a resyntézu glykogenu hned po něm. Pak už by měla stačit jen kvalitní vyvážená strava. Více o použití speciálních doplňků najdeš na www.nutrend.cz. Není potřeba shánět v zahraničí - špičkové doplňky jsou i doma.
Ahoj Petře jaký vztah máš k alkoholu, a je dobré si dát pivo po závodě nebo po tréninku?
Můj vztah k alkoholu je téměř indiferentní. Neopiju se ani po "koňské" dávce a navíc alkohol mi nijak extrémně nechutná. Občas si dám dvojku červeného nebo pivo, ale moc mi to neříká. Obecně proti pivu k večeři nic nemám, nebýt alkoholu, je to ideální regenerační nápoj pro sportovce. Rovněž pravidelná mírná konzumace vína není nic zavrženíhodného. Na zdraví!
AVe: To je odpověď, která nás vždycky trochu potěší, že?
Fyziologické parametry úspěšného extrémního vytrvalce
Zdar Petře. Jaké máš VO2 max, klidový tep a vitální kapacitu plic?
V poslednich letech jsem laboratorni vysetreni vynechal ze sveho programu a vykonnost si testuji prostrednictvim zavodu. VO2 max jsem mival kolem 65, klidovy tep 27 a vitalni kapacitu jeste jako veslar zhruba 6 litru.
ahoj petře,tak co jak se vede, kolik prosimtě tak zhruba měřils a vážils v patnácti letech?
Ahoj, diky za optani, vede se mi velmi dobre a na nic si nestezuji:-) V 15 letech jsem se zavodne venoval veslovani (prvni triatlon jsem jako veslar vyzkousel tesne pred 16. narozeninami). Tehdy jsem potreboval byt velky a tezky, ale mel jsem zhruba 60kg (vysku nevim, asi kolem 175cm). Po par letech jsem se jako triatlet spravil temer na 80kg...
AVe: Na tu výšku a extrémně vytrvalostní disciplínu je to podle mě překvapivě vysoká hmotnost. Ale výška se liší s číslem uváděným v osobních údajích.
Trénink v číslech aneb musíme troche přidat
Jaké máte roční tréninkové objemy?
Plavání zhruba 900km, na kole je to kolem 17000km (z toho zhruba třetina na trenažeru), naběhám kolem 3500km. K tomu tak 500km na inline bruslích nebo běžkách podle toho, jaká je zima a asi 75 hodin v posilovně.
AVe: Ať každý porovná se svým tréninkovým deníkem :-) .
Kolik hodin denně trénujete?
To se dost liší v závislosti na aktuálním plánu. Pokud jsem v objemové přípravě, absolvuji dopoledne 3hodinový blok, když je syn ve škole a manželka v práci a odpoledne si přidám další 2-3 hodiny. Týden před a týden po dlouhém triatlonu to může být třeba jen 1-2 hodiny denně. V průměru to celoročně dělá asi 3,5 hodiny denně.
Ahoj Petr Ako rozdeluješ trenigový mikrocyklus (kolko týždňovy) a mezocyklus?
Můj závodní plán je natolik specifický (až 20 dlouhých triatlonů + běžecké maratony, cyklomaratony a krátké triatlony), že na nějakou velikou periodizaci není prostor. Obvykle mám 2 železňáky 5 týdnů od sebe a pak je to: 1. týden volněji - regenerace a zapracování 2. týden objemový trénink 3. týden ubývání objemu, přibývání intenzity 4. týden intenzivní 5. týden vyladění a závod Je-li méně času ubývají postupně týdny v tomto pořadí 3-2-4-1...
Čau Petře, jaký objem kilometrů měsíčně musí člověk natrénovat, aby dal IM pod vysněnných 10hodin? Vím, že na to nebude jednoznačná odpověď. Začal jsem s triatlonem ve 30ti před dvěma lety na Lipně bez jakéhokoliv tréninku cca za 13hodin. Snažim se trénovat (neplánovaně) 2-3 hodiny každý den. Doksymana se mi letos podařilo dát skoro pod 5hodin. Jo a kdy hodláš pověsit triatlon na hřebíček a začít trénovat?
Přesně jak uvádíš, jednoznačná odpověď neexistuje a záleží mimo jiné na rezervách v jednotlivých disciplínách. Zatímco u plavání se dají nahnat jen minuty (doporučuji občasné plavání s trenérem - tam lze minuty nahnat jen vylepšením techniky), soustředěným tréninkem na kole a běhu lze udělat i velké pokroky. Pokud to šlo bez tréninku na Lipně za 13 hodin, měly by ty 2-3 hodiny denně naprosto stačit. Hlavně by každý trénink měl mít jednoznačně danou náplň a účel - něco rozvíjet (rychlost, sílu, vytrvalost,... - nejhorší je jeden typ tréninku stále opakovat). V Doksech ta občerstvovačka dost chyběla a tak jsem ji po dohodě s pořadatelem po doběhu hned zřídil, abychom nemuseli po lese sbírat uhynulé závodníky:-). Triatlon zatím na hřebíček věšet nehodlám, takže na to trénování je ještě čas... Přeji těch 9:59:59 co nejdřív:-)
AVe: Co je to za hobbíka? Bez tréninku na Iron Mana a ještě dokončit za 13h.
Kompresní podkolenky jsou hit a cesta ke zlepšení
Chtěl bych se zeptat na používání kompresních podkolenek? Můžete mi prosím vyvětlit jejich efekt a popsat Vaše osobní zkušenosti?
Efekt je ve stažení svalu, což minimalizuje jeho nežádoucí otřesy při běhu a hlavně zvyšuje návrat žilní krve vzhůru, čehož se dá využít i před a po závodě (třeba u krátkého triatlonu, kde není čas je v depu obléci). Efektů je více a podrobnosti jsou v angličtině na www.slstri.com a v češtině v nedávném článku na www.triatlet.cz. Mé zkušenosti jsou skvělé a proto jsem se rozhodl podkolenky do ČR dovážet. Dají se za 990,- Kč objednat na mém e-mailu petr@vabrousek.cz.
Dobry den,v jednom casopise jsem se docetla o nabidce nejakych novych podkolenek.presneji kompresnich ponozek SLS3 a tam udavate,ze s nimi mate taky zkusenosti,tak jsem se vas chtela zeptat,jestli jsou opravdu dobre a treba i vhodne konkretne pro me-hraju basket,trenuju dvakrat denne,vikendy zapasy...a kdyby byly tak jaka je moznost sehnat je..
Dobry den, jde o skvely produkt pro 1. predzavodni (predzapasovou) pripravu - pujdete do zapasu svezejsi 2. vlastni zavod (zapas) - rychlejsi odplaveni metabolitu, pomahaji srdci pumpovat krev, brani krecim,... 3. regeneraci po zavode (obrovske urychleni odezneni zakyseleni a bolesti svalu) Zaujaly mne natolik, ze jsem se stal jejich dovozcem do CR a SR a posilam je obratem zdarma k vyzkouseni. Objednavky prijimam na petr@vabrousek.cz (adresa, velikost nohy v EUR a cerna nebo bila barva) Preji hodne uspechu v basketu a verim, ze podkolenky Vam vyrazne pomohou toho dosahnout!
cusssz, mohu se zeptat na kompresní podkolenky - využíváš je jen při závodech, nebo i při tréninku?hodí se jen na běh, nebo i na kolo? a konečně, kde bych našel velikostní tabulku a kde je objednat (dodací lhůta)?
Používám je téměř výhradně při závodech (nasadím je 3-4 hodiny před startem a sundám 3-4 hodiny po závodě). Před startem přinesou svěží pocit, při závodě zvýší výkon a hned po něm urychlí regeneraci. Při trénincích nohy často nerozmazluji. Jsou stejně vhodné na běh, jako na cyklistiku (popř. kolektivní sporty, inline, veslování,...) Vše najdeš na www.slstri.cz.
Dobrý den Petře, předpokládám, že je možné plavat v kompresním podkolenkách a poté na nich jet na kole a běžet. Ale trochu mne mate info u těch návleků, které je na Vašich stránkách: Vyrábějí se jen v bílé barvě a jsou určeny především pro krátký triatlon. Je možné je použít už při plavecké části pod neopren a tak ušetřit čas v depu. Oblibu získaly také mezi inline závodníky, kteří preferují jízdu naboso.
Jak je uvedeno na www.slstri.cz, podkolenní návleky jsou určeny právě pro použití při krátkém triatlonu (oblékají se již ráno a absolvuji s nimi všechny tři disciplíny, aniž bych ztrácel čas v depech. Při Ironmanu preferuji oblečení podkolenek v prvním depu, na kratších disciplínách pak většinou volím návleky.
Dobrý den, slyšela jsem, že kompresní návleky SLS 3 se dají použít už při plavecké části triatlonu. Chtěla bych se zeptat, jestli když je budu při plavání používat, zda-li přes ně můžu mít neopren. Nestáhnou se návleky, když budu neopren svlékat?
V hobby závodech můžete podkolenky pod neoprén použít. V oficiálních závodech dle pravidel Svazu Triatlonu je, že chodidla nemohou být zakrytá. Proto se v tomto případě používají podkolenní návleky. Lze je dokonce použít i pro plavání bez neoprenu a sedí dobře - určitě se nesvléknou. Já na dlouhý triatlon preferuji použití celých podkolenek - v prvním depu mi to po jejich předrolování trvá asi 10 vteřin.
Ahoj Petře, ve Žďáru na Pilmanovi jsem si všiml, že už jsi i plaveckou část absolvoval v kompresních podkolenkách. Proč?
Ahoj a díky. Právě kompresní podkolenky SLS3 jsou jedním z důvodů, proč mohu jet tolik závodů po sobě. Nohy se v nich tak nezničí a mnohem rychleji regenerují. Ve Žďáru jsem je použil už na plaveckou část, protože jsem tak nemusel ztrácet čas v depech. V plavání mě nebrzdily (pozor - v závodech ČP musí být chodidla nekrytá!), v cyklistice díky svému složení rychle uschnou (díky vysokému podílu polypropylenu) a na běh není potřeba nic obouvat. Jednoduše je tak využiju v mnou doporučovaném sledu: 4 hodiny před - během závodu - 4 hodiny po
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat